Ciekawe fakty na temat Chin cz. 1

Chiny to niezwykły kraj o bogatej kulturze i tradycji, z najprężniej rozwijającą się obecnie gospodarką na świecie. Poniżej 12 faktów na temat Państwa Środka.

1). W Chinach jest tylko jedna strefa czasowa

Chiny obejmują 5 stref czasowych pod względem geograficznym. Wszystkie te strefy czasowe były używane od 1912 do 1949 roku, ale od tego czasu zdecydowano się używać tylko jednego standardowego czasu i wszyscy używają oficjalnego czasu pekińskiego.

2). W Chinach każdy rok nosi imię jednego z 12 chińskich zwierząt zodiaku

Chińskie znaki zodiaku to: Szczur, Wół, Tygrys, Królik, Smok, Wąż, Koń, Koza, Małpa, Kogut, Pies i Świnia.

3). Obchody chińskiego Nowego Roku trwają 15 dni!

To największe święto w Chinach, obchodzone zwykle w styczniu lub lutym. Nowy rok w Chinach jest jeszcze bardziej popularny niż Boże Narodzenie w innych częściach globu. Ponadto, wiele krajów na świecie również obchodzi to święto.

4). Chiny są najbardziej zaludnionym krajem na świecie

Według stanu na wrzesień 2020 r. Chiny są najbardziej zaludnionym krajem na świecie, liczącym ponad 1,4 miliarda ludzi (1439323776).

5). Czerwony symbolizuje szczęście w Chinach i zakazany jest na pogrzebach

Kolor czerwony tradycyjnie symbolizuje szczęście i radość. Szczególnie można to zaobserwować w czasie obchodów Chińskiego Nowego Roku, gdzie kolor ten jest dominujący. Z tego powodu czerwony jest zakazany na chińskich pogrzebach.

6). Chiny to czwarty co do wielkości kraj na świecie

Pod względem powierzchni Chiny są czwartym co do wielkości krajem na świecie, po Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Rosji. Chociaż Chiny są 4. co do wielkości, mają największą populację na świecie.

7). Chiny są oficjalnie znane jako Chińska Republika Ludowa

8). Herbatę odkryto w Chinach

Herbata jest używana i spożywana w Chinach od tysięcy lat i była często używana jako lekarstwo, Została odkryta mniej więcej w X wieku p.n.e. i od tego czasu zwyczaje picia herbaty wraz ze specjalnymi procedurami kwitły i ewoluowały. Istnieje cała kultura i sztuka, która powiązana jest z chińską herbatę specjalne sposoby uprawy, parzenia, podawania i picia herbaty.

9). Członkowie rodziny mieszkający w jednym domu to odzwierciedlenie chińskiego sukcesu.

Starsi są bardzo szanowani w Chinach. Od młodszych pokoleń oczekuje się również opieki nad starzejącymi się członkami rodziny. Mają nawet ustawę o prawach osób starszych!

10). Popularne ciasteczka z wróżbą nie są chińskie

 Ciasteczka z wróżbą są kojarzone z Chinami od dziesięcioleci, ale tak naprawdę zostały wynalezione w San Francisco i nie są tradycyjnym chińskim zwyczajem. Jest to sprzeczne z tym, co myśli wielu obcokrajowców.

11). W Chinach znajduje się największy kanał świata

Canal Grande, rozpoczynający się w Pekinie, jest najdłuższym na świecie i ma 1115 mil. Ten wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jest nie tylko najdłuższym, ale także najstarszym kanałem na świecie.

12). Ping-pong jest narodowym sportem Chin

Niektórzy nawet uważają, że ping pong to nie sport, ale po obejrzeniu pełnych emocji pingpongowych meczów w Chinach można zmienić zdanie na ten temat. Zazwyczaj to Chińczycy zdobywają wszystkie złote medale na Igrzyskach Olimpijskich w tej dyscyplinie, a wszyscy najlepsi i najbardziej znani gracze na świecie to Chińczycy.