Ciekawe fakty na temat Chin cz. 2

1). Terakotowa armia została znaleziona przez rolników

Szacuje się, że stworzenie naturalnej wielkości figurek wojowników z terakoty zajęło ponad 30 lat i zostały one pochowane wraz z cesarzem Qin Shi Huangiem w latach 210–209 pne, aby chronić go w zaświatach. Były ukrywane przez wieki, aż zostały odkryte przez lokalnych rolników w 1974 roku. To obowiązkowa atrakcja dla wielu odwiedzających Xi’an.

2). Chiny mają najszybciej rozwijającą się gospodarkę na świecie

Chiny są najszybciej rozwijającą się gospodarką świata od ponad 30 lat.

3). Latawce zostały wynalezione w Chinach

Chińczycy puszczają latawce od prawie trzech tysięcy lat. Mówi się, że wymyślili je dwaj filozofowie w V wieku pne. i była to tkanina jedwabna została uszyta na bambusowych ramach.

4). W Chinach mieszka 56 grup etnicznych

Większość grup mniejszościowych ma swoją własną, charakterystyczną kulturę. Niektórzy mają również własny język i system pisania. Oficjalnie Chiny mają 56 grup etnicznych. Największa grupa, Han, zajmuje prawie 91% całej populacji.

5). Zakazane Miasto to największy pałac cesarski na świecie

Zakazane Miasto było Chińskim Pałacem Cesarskim w czasach dynastii Ming i służyło jako dom cesarzy przez prawie 500 lat. Jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ze względu na świetnie zachowaną kolekcję starożytnych budynków w Chinach. Projekt Zakazanego Miasta został skrupulatnie zaplanowany, aby odzwierciedlić filozoficzne i religijne zasady dynastii Ming i symbolizować majestat imperialnej potęgi.

6). Jangcy to najdłuższa rzeka w Azji

Znana jest również jako „Chang Jiang” w języku chińskim, co oznacza „długa rzeka” i jest trzecią co do długości na świecie.

7). Pandy spędzają większość dnia na jedzeniu

Słynna dieta pand składa się głównie z bambusa i spędzają na jedzeniu od 10 do 16 godzin dziennie! Gigantyczne pandy są narodowym zwierzęciem Chin i w przeciwieństwie do innych gatunków niedźwiedzi nie zapadają w sen zimowy.

8). Umieszczając wszystkie chińskie linie kolejowe, można by dwukrotnie okrążyć ziemię!

9). Pieniądz papierowy wynaleziono w Chinach.

10). Każdy żołnierz w armii terakotowej o sile 8000 żołnierzy Qin Shi Huanga ma odmienne rysy twarzy.

11). Papier toaletowy został wymyślony w Chinach

Chińczycy wymyślili również wiele przedmiotów, które są dziś niezbędne dla naszej higieny. W VI wieku Chińczycy wynaleźli papier toaletowy, ale początkowo był on dostępny tylko dla rodziny królewskiej. Sądząc po tym, jak rzadki jest dziś papier toaletowy w wielu otwartych toaletach publicznych w całych Chinach, można by pomyśleć, że nadal jest to rzadkie udogodnienie zarezerwowane dla wyższych sfer!

12). W 1498 roku po raz pierwszy do Chin wprowadzono szczoteczkę z włosia.

13). Kasyna są zakazane w Chinach

To bardzo ciekawy fakt dotyczący Chin, ponieważ kasyna są zakazane w Chinach kontynentalnych, ale Makau jest większe niż Las Vegas i jest odwiedzane głównie przez chińskich turystów, którzy przyjeżdżają, aby grać.

14). Chińczycy boją się numeru 4, ale 8 to szczęśliwa liczba

W języku chińskim liczba cztery brzmi jak śmierć („shi”) i jest uważana za pechową. Miejscowi  unikają liczby 4, na przykład zdobywając numery telefonów, numery domów i tablice rejestracyjne, chcą by były bez tej przerażającej cyfry. Z drugiej strony liczba osiem („ba”) jest uważana za korzystną, ponieważ brzmi jak „fa”, czyli bogactwo. Firmy zapłacą duże pieniądze za numer 8 w swoim adresie lub numerze telefonu, ponieważ może to przyciągnąć klientów. Wiele popularnych lotów do Chin ma 888 jako kod linii lotniczej. Igrzyska olimpijskie w Pekinie oficjalnie rozpoczęły się 08.08.08 o godz. 20:08, na szczęście.