Ciekawostki technologiczne z Chin

Niesamowity rozwój technologiczny Chin to bardzo ciekawe zagadnienie, któremu przygląda się cały świat. Spójrzmy na kilka przykładów poniżej:

 

Pierwszy na świecie miejski oczyszczacz powietrza

Ten kolosalny oczyszczacz powietrza może być rozwiązaniem problemu zanieczyszczenia powietrza w Chinach. Zaprojektowana przez naukowców z Chińskiej Akademii Nauk w Xi’an wieża o wysokości 100 metrów (328 stóp) znacznie poprawiła lokalną jakość powietrza: udało się zmniejszyć poziom niektórych toksycznych cząstek w smogu o 15% i wytwarzać ponad 353 miliona stóp sześciennych (10 milionów metrów sześciennych) czystego powietrza dziennie, od czasu jego uruchomienia w 2017 r.

 

Pierwszy na świecie wykwalifikowany lekarz-robot

Robot Xiaoyi, zasilany sztuczną inteligencją, jako pierwszy robot zdał bardzo dobrze trudne egzaminy medyczne w Chinach w listopadzie 2017 roku. Docbot został opracowany przez firmę iFlytek zajmującą się rozpoznawaniem mowy i jest wyposażony w inteligentne funkcje głosowe i możliwości samouczenia się, chociaż jego raporty nadal muszą być zatwierdzane przez lekarzy. W marcu 2018 roku ogłoszono, że lekarz-robot (Docbot)  rozpoczął swój pierwszy „staż” w szpitalu w prowincji Anhui we wschodnich Chinach, gdzie personel szpitala miał nadzieję, że technologia sztucznej inteligencji poprawi wydajność.

Największa pływająca elektrownia słoneczna na świecie

Według raportów Chiny są największym na świecie inwestorem w energię odnawialną (fotowoltaikę). W Państwie Środka powstała pierwsza największa w historii pływająca elektrownia słoneczna, która znajduje się na dawnym obszarze wydobycia węgla we wschodniej prowincji Anhui w Chinach. Farma słoneczna, stworzona przez Sungrow Power Supply, oficjalnie działa od czerwca 2017 roku i może wytwarzać 40 megawatów energii elektrycznej, wystarczającej do zasilenia 15 000 domów.  Ponadto, konkurencyjna firma Three Gorges New Energy, stworzyła już większą, 150-megawatową, pływającą farmę słoneczną, również w Anhui, która jest obecnie największą na świecie.

Pierwszy na świecie dron pasażerski

Latające samochody mogą znaleźć się na niebie wcześniej, niż przewidywano. Chiński startup EHang od 2016 roku testuje załogowe loty dronów pasażerskich z prędkością do 80 mil na godzinę (130 km / h), przewożąc jednego i dwóch pasażerów przez 25 minut na raz. Firma dysponuje jednoosobowym modelem EHang 184 i dwumiejscowym EHang 216. Zanim drony będą mogły być szeroko stosowane, firma musi nadal rozwijać infrastrukturę, taką jak miejsca startu i lądowania, we współpracy z lokalnymi władzami.

Pierwszy na świecie program operacyjny dostaw dronów

Chiński gigant handlu elektronicznego JD.com używa już dronów do dostarczania paczek na wybranych terenach Chin. Zaczęto również wprowadzać w życie przesyłki zagraniczne, np. do Indonezji.

Pierwsze na świecie „sztuczne słońce”

Chiny z powodzeniem aktywowały tak zwane „sztuczne słońce”, reaktor syntezy jądrowej, który może spełniać ich zapotrzebowanie energetyczne na nadchodzące lata – o ile będą w stanie uczynić go bardziej zrównoważonym. Chiński Urząd ds. Energii Atomowej po raz pierwszy odpalił swój reaktor HL-2M Tokamak w grudniu 2020. Rozwój energii z syntezy jądrowej to nie tylko sposób na zaspokojenie strategicznych potrzeb energetycznych Chin, ale ma również ogromne znaczenie dla przyszłego zrównoważonego rozwoju chińskiej energii i gospodarki narodowej.