Pandy w Chinach

Nie sposób nie wspomnieć o uwielbianych i ukochanych przez wielu pandach (łac. Ailuropoda melanoleuca, ang. Giant Panda), które występują tylko w Chinach, głównie w prowincji Syczuan, ale również w Shaanxi i Gansu. Pandy uznawane są za narodową maskotkę Państwa Środka i znane są na całym świecie. Poniżej kilka faktów na temat tych puszystych, biało-czarnych miśków.

 

 

  1. Pandy Wielkie o długości ciała wynoszącej 1,2-1,8 metra. i długości ogona 10-12 cm, ważą ok. 80-120 kilogramów, a czasem nawet do 180kg.

2. Pandy są czarno-białe, mają okrągłe policzki, duże cienie pod oczami, pulchną sylwetkę, charakterystyczny styl chodzenia i wyposażone są w ostre pazury.

3. Uznawane są za jedne z najsłodszych zwierząt na świecie i żyją na ziemi od co najmniej 8 milionów lat.

4. Są znane jako „żywe skamieliny” i „chińskie skarby narodowe”. Są ambasadorami wizerunku World Wide Fund for Nature i są sztandarowymi gatunkami ochrony różnorodności biologicznej na świecie.

5. Najbardziej popularne i najczęściej odwiedzane przez turystów pandarium (rezerwat z pandami), znajduje się w prowincji Syczuan, w Chengdu.

6. Na wolności na świecie jest mniej niż 1600 dzikich pand a długość życia pand olbrzymich na wolności wynosi ok. 18-20 lat, ale może przekraczać 30 lat w niewoli.

7. Gigantyczne pandy każdego dnia spędzają 10-16 godzin na jedzeniu, głównie bambusa. Przez większość reszty czasu śpią (ich preferowanymi pozycjami spania są leżenie na plecach, leżenie na boku, leżenie na brzuchu, rozciąganie lub zwijanie się w kłębek) lub się bawią.

8. Najbardziej uroczą cechą pandy wielkiej jest jej pulchne ciało i powolny styl chodzenia. Dzieje się tak, ponieważ środowisko, w którym żyją, ma dużo pożywienia, nie ma naturalnych wrogów i nie ma potrzeby szybkiego przemieszczania się.

9. Pandy czasami schodzą do dolin i wchodzą do małych wiosek lub domów w wioskach górskich, używają garnków i innych przyborów, zwłaszcza okrągłych, jako zabawek i po zabawie wyrzucają je w góry.

10. Pandy mają wydłużoną kość nadgarstka, której używają jak kciuka, aby pomóc sobie w chwytaniu jedzenia.

11. Rezerwaty mają na celu ochronę naturalnego siedliska pandy wielkiej. Wycinka lasów jest niezwykle szkodliwa dla siedliska, dlatego w 1998 roku chiński rząd wprowadził zakaz wyrębu.

12. Bambus, podstawowy pokarm pandy wielkiej, kwitnie raz na 10 do 100 lat, w zależności od gatunku, a następnie obumiera. Historycznie, kiedy bambus na jednym obszarze obumierał, pandy wielkie przenosiły się do nowego obszaru. Ekspansja populacji ludzkiej, prowadząca do budowy dróg, miast, linii energetycznych i wyrębu drewna, utrudniła pandom migrację. Aby zmniejszyć ten problem, w rezerwatach budowane są korytarze, aby umożliwić pandom swobodne przemieszczanie się z jednego obszaru do drugiego, gdy bambus obumrze.