Popularne chińskie symbole cz. 1

Kultura chińska uznawana jest za jedną z najstarszych, najciekawszych i najbardziej złożonych na świecie. Wiele obecnie popularnych chińskich wartości, które znamy wywodzi się z taoizmu, konfucjanizmu i innych starożytnych filozofii chińskich. Historia Chin jest pełna niezliczonych symboli, które mają wiele znaczeń i zarazem głęboki wpływ na kulturę. Jadąc do Chin na pewno będziemy mieli styczność z wszelkiego rodzaju naszyjnikami, monetami, koszulkami itd. z chińskimi symbolami. Warto więc zapoznać się przynajmniej z częścią z nich. Poniżej kilka najbardziej znanych przykładów.

 

Chiński smok

Już w Starożytnych Chinach smok był uważany za najpotężniejszy ze wszystkich symboli energii i szczęścia. Wierzono, że przyniesie on dobrobyt, szczęście i sukces. Obecnie Smok jest bardzo popularny w całych Chinach i za granicą, i oznacza wytrwałość, odwagę, waleczność, heroizm, doskonałość, witalność, pewność siebie, siłę, szlachetność, i szczęście. Wierzy się, że zapewnia on dobre samopoczucie i siłę zarówno fizyczną, jak i duchową.

Feniks

Feniks jest symbolem cesarzowej i piękna, a pojawia się on tylko w czasach dobrobytu i pokoju.
Feniks jest często łączony ze smokiem i symbolizuje doskonałą równowagę. Smok jest symbolem Yang a feniks Yin, a ich związek reprezentuje szczęście, sukces, miłość i oświecenie.

Przedstawiany jest jako piękny ptak o żywym upierzeniu i jest również symbolem nieśmiertelności. Uważa się, że jest zwiastunem wielkich wydarzeń dla śmiertelników.

 

Perła

 

Chińskie smoki są często przedstawiane z perłą pod brodą. W chińskiej kulturze perła symbolizuje dobrobyt i bogactwo, a w aspektach duchowych reprezentuje oświecenie, mądrość i prawdę. Perła reprezentuje również podróż duszy lub ducha w jej dążeniu do osiągnięcia doskonałości.

 

Yin i yang

Yin i Yang to prawdopodobnie najpopularniejsze symbole starożytnej filozofii chińskiej.
Symbol reprezentuje obraz dualizmu świata, a co ciekawe każde przeciwieństwo zawiera w sobie zalążek drugiego- symbolizowanego przez kropkę (czarną na białym i białym na czarnym) i wyjaśnia, w jaki sposób pozornie sprzeczne siły mogą w rzeczywistości być ze sobą połączone i wymagać wzajemnego istnienia. Żadna ze stron nie jest lepsza ani nie przeważa i obie strony muszą być zawsze w równowadze, aby osiągnąć harmonię.

 

Koń

W starożytnych Chinach istniało sześć głównych gatunków zwierząt domowych: konie, bydło, owce, kurczaki, psy i świnie. Najważniejszy był koń. Przedstawiał on odwagę, uczciwość, pracowitość i siłę. Obecnie symbol konia jest bardzo popularny w postaci figurek, malowideł oraz używany jest w klasycznym zastosowaniu feng shui, gdzie wizerunek konia wnosi energię sukcesu, sławy, wolności i szybkości.

 

福 fú

Chiński znak Fu oznacza szczęście, dobrobyt i błogosławieństwo. Jest najczęściej używany do dekoracji podczas obchodów chińskiego Nowego Roku, zawieszany do góry nogami na drzwiach prawie wszystkich chińskich domów- najczęściej złoty znak Fu na czerwonym tle lub na oknach. Występuje jako symbol kulturowy, wyrażający życzenia ludzi na nadchodzący nowy rok.

Fu świetnie nadaje się jako amulet. Był używany jako talizman od czasów starożytnych. Talizman ze znakiem Fu jest w chińskiej kulturze uznawany za potężny i niosący ze sobą prawdziwe szczęście.

 

喜喜 xǐxǐ (双喜(shuāngxǐ))

Symbol podwójnego szczęścia jest niezwykle pomyślny dla wszystkiego, co dotyczy związków i miłości. Wszelkiego rodzaju przedmioty z tą postacią są wspaniałymi prezentami ślubnymi. Jest to najbardziej szczęśliwy symbol dla nowożeńców. Wielu może używać biżuterii z symbolem podwójnego szczęścia, aby wspomóc sprawy sercowe.

 

寿 shòu

Shou to chiński symbol długiego życia. Długie życie to także dobre zdrowie, o którym wszyscy marzymy. Dlatego bardzo często daje się ten symbol na urodziny i starszym osobom. Ponadto kaligrafia 寿 shòu jest uznawana za bardzo ładną wizualnie i dlatego można zobaczyć 寿shòu jako dekoracyjny symbol wszelkiego rodzaju przedmiotów ceramicznych, mebli, ubrań itd.