WeChat 微信 (wēi xìn)

WeChat 微信 (wēi xìn)

Jedną z najbardziej popularnych i najczęściej używanych na telefonie w Chinach aplikacji jest WeChat (微信wēi xìn), podobny do znanego nam WhatsApp’a. Poza podobnymi funkcjami wysyłania wiadomości tekstowych i głosowych, przesyłania zdjęć, plików, linków, dzwonienia i prowadzenia rozmów video, Wechat oferuje znaczenie więcej.

Przy użyciu aplikacji można płacić praktycznie wszędzie w Chinach i w niektórych krajach azjatyckich (w sklepach, taksówkach, restauracjach itd.), doładowywać telefon, wysyłać pieniądze, płacić rachunki, zamawiać zakupy do domu oraz jedzenie na dowóz. Ponadto za pośrednictwem tej aplikacji można również zamówić taksówkę, prywatny transport, zarezerwować hotel lub bilet do kina, kupić bilet na samolot lub pociąg. Dodatkowo na WeChacie można publikować posty ze zdjęciami, piosenkami lub artykułami. Ma on również wiele innych możliwości, np. tworzenie grup wszelkiego rodzaju, co umożliwia łatwą komunikację w większym gronie. Można również znaleźć nowych znajomych wyszukując użytkowników WeChata w okolicy, w której się mieszka.

Interesujący jest fakt, że WeChat kiedyś bardzo często służył firmom jako narzędzie do wysyłania wypłat pracownikom. Teraz jednak jest to nieco trudniejsze, ponieważ zostały wprowadzone limity na wysyłane kwoty.

Wspomniane powyżej opcje płacenia możliwe są tylko przy rejestracji konta przy użyciu chińskiego numeru telefonu i sparowaniu go z chińską kartą bankową. Przy płaceniu skanuje się przy pomocy WeChata kod QR.

W Chinach istnieje również wiele innych, podobnych aplikacji ale WeChat jest chyba najczęstszą formą komunikowania się (zdecydowanie częstszą niż e-mail, nawet w kontaktach biznesowych) i występuje również w angielskiej wersji językowej i można ją ściągnąć w Polsce. Polecamy WeChat wszystkim zainteresowanym kontaktami z Chińczykami.

Ciekawostką jest, że Chińczycy używają WeChata nawet w szkołach i uniwersytetach do kontaktu nauczycieli z uczniami lub ich rodzicami oraz do wysyłania materiałów dydaktycznych. Studenci często wysyłają swoje prace dyplomowe promotorom właśnie na WeChacie. Ciekawe, prawda?

A Ty? Czy masz już WeChat?