Feng shui cz. 2

Zasad zagospodarowania przestrzeni według Feng shui jest bardzo dużo. W celu ich przybliżenia przygotowaliśmy kilka przykładów.

Bądź zorganizowany i uporządkowany
Zdezorganizowany dom jest pożywką dla stresu, depresji i nieszczęścia. Chińczycy zdefiniowali „chi” jako niewidzialną energię, która spaja życie, i niemożliwe jest, aby silne chi istniało w domu z bałaganem i brudem. Pierwszym zadaniem powinno być oczyszczenie domu z kurzu, brudu lub bałaganu, który stanie na drodze do pozytywnej, zdrowej energii.

Poznaj swoje kolory
Kolory w domu są bardzo ważne i według Feng shui poprawiają jakość życia, nastrój, eliminują stres i zwiększają pewność siebie. Aby zrozumieć, jak działa kolor w Feng shui, powinniśmy pamiętać, że kolor jest wizualnym postrzeganiem fal świetlnych. Każdy kolor ma inną długość fali. Różne kolory niosą ze sobą różne właściwości energetyczne, które odpowiadają energii pięciu żywiołów (czyt. poprzedni art. „Feng shui cz.1). Na przykład dywany w kolorach ziemi, ceramika i kryształy mogą stworzyć uspokajającą, redukującą stres atmosferę.

Zadbaj o rośliny i kwiaty
Warto mieć w domu zielone rośliny, aby zaprosić więcej dobrego samopoczucia i harmonii. Świeże kwiaty są również bardzo mile widziane- przyciągają pozytywną energię do naszego domu. Nie zapomnij dopilnować by nie zwiędły! Nigdy nie trzymaj zwiędłej roślinności w domu.

Stół w jadalni
Jeśli stół w jadalni jest również używany do innych celów, pamiętaj, aby dokładnie wyczyścić go przed posiłkami.

Utrzymuj kuchenkę w czystości
Według Feng shui kuchenka jest powiązana z dobrobytem i dobrym samopoczuciem. Utrzymuj więc ją w czystości i dobrym stanie. Używaj kuchenki przynajmniej raz dziennie- dzięki temu energia w domu jest aktywna.

Utrzymuj lśniącą czystość w łazience
W łazience jest dużo elementu wodnego, który może prowadzić do odpływu bogactwa. Utrzymywanie lśniącej czystości w łazience jest bardzo ważne by mogła być ona miejscem odpoczynku i regeneracji sił w stylu spa. Żywa zielona roślina doniczkowa na toalecie może przekształcić energię wody skierowaną w dół w energię życiową skierowaną w górę, ponieważ rośliny rosną i kwitną z wodą. Ponadto trzymaj deskę sedesową zamkniętą, gdy nie jest używana.

Trzymaj łóżko z dala od okna
Głowa nigdy nie powinna znajdować się pod oknem podczas snu, ponieważ zarówno twój umysł, jak i ciało potrzebują wsparcia, więc łóżko powinno być ustawione przy ścianach bez drzwi/okien po obu stronach. Według Feng shui umiejscowienie mebli jest niezwykle ważne, a sypialnia jest chyba najważniejszą przestrzenią ze wszystkich (to tam odpoczywamy) i łączy ją więc ze zdrowiem. Energia w tej przestrzeni musi być spokojna i harmonijna.

Usuń wszelkie schowki i bałagan spod łóżka

Pod łóżkiem powinna być przestrzeń, która daję cyrkulację powietrza i swobodny przepływ energii.

Oddziel miejsca pracy od miejsca odpoczynku
Przyciąganie (i utrzymywanie) pozytywnej energii wymaga dużej uwagi i skupienia się na tym w jaki sposób wykorzystuje się przestrzeń. Ustawienie biurka w sypialni jest sprzeczne ze ścisłą zasadą feng shui, która polega na oddzieleniu miejsca pracy i odpoczynku. Trzymanie laptopa przy łóżku jest bardzo częstym zjawiskiem, ale niestety to zaburza spokój w życiu. Sypialnia nie będzie miejscem relaksu i spokoju, jeśli kojarzy się z pracą.