Feng shui cz. 1

Zapewne każda osoba interesująca się Chinami, lub ogólnie Dalekim Wschodem, słyszała kiedyś o Feng shui. Feng shui 风水 (fēng shuǐ) to starożytna chińska praktyka naukowa lub w zasadzie sztuka, która wykorzystuje prawa nieba, czyli astronomii i ziemi, czyli geografii a konkretniej geomancji[1], do wpływania na przepływ krążącej energii życiowej Chi (氣, qì). Można powiedzieć, że Feng Shui to chińska forma geomancji.
„Feng” dosłownie w języku chińskim oznacza „wiatr”, a „shui” to „woda”. Wiatr i woda uznawane są za dwa podstawowe elementy kształtujące przestrzeń (nasze otoczenie)
Zakładając, że wszechświat jest odzwierciedleniem Pięciu Elementów (woda, ziemia, ogień, metal, drzewo), Chińczycy polegali na astronomii, aby znaleźć korelację między wszechświatem/Niebem a ludzkością/Ziemią, wyrażającą biegunowość w Yin i Yang (księżyc i słońce).
Rozumiejąc związek między naturą a ludzkością, pasjonaci Feng Shui używają szablonu lub specjalnego kompasu lub mapy/siatki bagua, aby stabilizować, chronić, dostosowywać lub przywracać równowagę w swoim życiu poprzez analizę lub strukturyzację dowolnej przestrzeni w celu osiągnięcia harmonii z naturą, co skutkuje przepływem pozytywnej energii. Energia nazywana jest Chi (氣, qì), czyli witalny oddech, uważany za zasadę stanowiącą część każdej żywej istoty.
Według Feng shui, pewne symbole wpływają na fizyczne, emocjonalne i/lub wszystkie aspekty życia.

Ponadto bardzo istotne w Feng shui są trygramy. Trygram to niebo, ziemia, woda, ogień, jezioro, grzmot, góra i wiatr i umieszczone w taki sposób, aby tworzyły „Bagua”. Trygramy mogą odnosić się do czasu, miejsca, kierunku, kolorów, pór roku i części ciała. Feng shui ma wiele wspólnego z kierunkami kompasu. Jest osiem kierunków świata: północ, południe, wschód, zachód, północny wschód, północny zachód, południowy wschód i południowy zachód. Te osiem różnych kierunków jest nazwanych ośmioma różnymi trygramami.

[1] Geomancja to wiedza o Ziemi, żywiołach i cyklach. Opisuje strukturę i funkcje Ziemi w odniesieniu do ciała człowieka. Geomancja jest nauką, a studiując chińską geomancję, możemy zauważyć, że uznaje ona Ziemię za żywy organizm,

Powszechnie Feng shui na Zachodzie, w tym i w Polsce, znane jest jako zestaw pewnych zasad według, według których powinno się np. umeblować mieszkanie lub dobrać kolor ścian itp.

Warto też zauważyć, że symbol yin i yang z ośmioma trygramami jest popularny i znany na świecie jako zawieszka do łańcuszka lub breloczek do kluczy.